Lampy Edwin - pochwała prostoty

Czasami w pogoni za designerskimi nowinkami decydujemy sie na zakup efektownego elementu wystroju wnętrza bez zwracania uwagi na jego funkcjonalność. Niestety, moda przemija a oryginalne żyrandole czy nietuzinkowe sofy po kilku miesiącach przestają zachwycać, zauważamy za to wszystkie ich mankamenty. A przecież nie musi tak być. Art design może łączyć estetykę z funkcjonalnoscią, jeśli tylko postawi się na naturalność i prostotę.

Ostatnimi czasy w dziedzinie art designu daje się zaobserwować trend polegający na projektowaniu nietuzinkowych elementów wystroju bez uwzglednienia ich wymiaru praktycznego. W efekcie większość przedmiotow oprócz walorów wizualnych nie ma wiele do zaoferowania. A przecież dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą art design spod znaku minimalizmu są nie do przecenienia. Jego uniwersalność i autentyzm znów wraca do łask.

Prostota nie musi być nudna

Obserwując najnowsze trendy w sztuce użytkowej mamy prawo czuć się przytłoczeni wczechobecnym przerostem formy nad treścią. Nie dziwi więc, że pragniemy innych źródeł inspiracji. Te natomiast znajdziemy w art designie sięgającym do klasyki i kreatywnie wykorzystujacym jej wzorce. Alternatywą dla pretensjonalnych, wymyślnych form będzie więc powrót do naturalnych surowców takich jak surowe drewno, niebarwione szkło i okucia wykonane z metalu. Uznaniem cieszy się także oszczędny rysunek ozdób i klasyczne kształty elementów dekoracji wnętrz. Proste przedmioty w art designie mają tę zaletę, że dopasowują się do charakteru wnętrza, stanowiąc dyskretną ozdobę pomieszczenia utrzymanego zarówno w stylu rustykalnym, jak i glamour. Stanowią raczej jego dopełnienie, niż centralny punkt. Są jak biżuteria, która może nadać kompozycji konkretnego tonu lub podkreślić jej charakter.

Mniej znaczy więcej

Zwłaszcza w sektorze lamp, który ostatnimi czasy przeżywał boom związany z popularnością osobliwych kloszy i prowokacyjnych materiałów, trend dążący do prostoty i spokojnej formy jest szczególnie widoczny.

W ten kierunek rozwoju wpisują się także propozycje firmy BRITOP Lighting. Dobrym przykładem wzornictwa przyjaznego oku i kieszeni jest model Edvin. Lampa wisząca Edwin wykonana ze szkła i metalu posiada harmonijną, czytelną formę. Subtelne, dekoracje klosza w kolorze drewna oraz podwieszenie wykonane z połączonych chromowanych ogniw stanowią o stonowanym charakterze tej pełnej uroku lampy. Klosz dostępny jest w trzech formach: kulistej, walcowatej bądź stożkowej. Wykonano go z transparentnego szkła, które równomiernie rozprasza światło, więc idealnie sprawdzi się jako lampa kuchenna czy do jadalni dostarczająca oświetlenie do każdego zakątka pomieszczenia. W tym modelu warto zastosować żarówkę LED filamentową, która dzięki delikatnie miodowemu wybarwieniu wypełni pomieszczenie przyjemnym, ciepłym światłem.

Prostota i umiar w art designie wydają się być rzetelną odpowiedzią na bieżące ekstrawaganckie trendy. Nie należy zapominać bowiem, że oprócz wyglądu liczy się także funkcjonalny wymiar elementu wystroju wnętrza, a walory estetyczne muszą korespondować z jego funkcjami praktycznymi.