Postindustrialne zabawy formą

Od pewnego czasu mówi się, że niezwykle popularny styl industrialny odchodzi w cień i ustępuje miejsca nowym, „cieplejszym” trendom. Nic bardziej mylnego! Design przemysłowy ma się wyśmienicie i ani myśli odchodzić do lamusa. Pokazuje jednak swoją nową, bardziej przyjazną twarz i decyduje się czerpać inspiracje ze świata sztuki. Obecność szlachetnych, wysmakowanych modeli, zwłaszcza tych charakteryzujących się geometryczną strukturą, została uznana przez Vogue za jeden z najważniejszych trendów designu wnętrzarskiego na rok 2017.

Design spod znaku betonu i szkła był w ostatnich latach jednym z niekwestionowanych bestsellerów wnętrzarskich. Minimalistyczny, a zarazem odważny, odrzucał klasyczne podejście do kwestii wystroju wnętrz stawiając na prostotę linii i swobodę aranżacji. I choć styl ten miał tyle samo zwolenników, co przeciwników, nie można mu było odmówić konsekwencji w dążeniu do kreacji chłodnych, miejscami nawet ascetycznych wnętrz oraz zamiłowania do technicznego, surowego rysunku elementów wystroju.

Artystyczne inspiracje

Jednak klasyczny urban industrial powoli wyczepuje swoją konwencjonalną formułę i staje się bardziej otwarty na wszelkie eksperymenty, które wnieść mogą w jego oszczędny, postprzemysłowy profil nieco więcej świeżości i humoru. Taupe lub greige zastępują typowe szarości; a surowe, monochromatyczne wnętrza ocieplają się dzięki tonom terakoty i ceglastej czerwieni. Użyteczność, jako główny wyznacznik stylu loftowego ustępuje miejsca estetyce rodem z galerii sztuki nowoczesnej: elementy wystroju wnętrza przypominają małe dzieła sztuki, a awangardowe linie wzornicze nawiązują do linearnych form inspirowanych pomysłowymi rzeźbami Alexandra Caldera, które poruszają się przy najmniejszym podmuchu wiatru.

BRITOP - świeżość nowego spojrzenia

Idealnym przykładem oświetlenia, które wpisuje się w nowoczesne trendy jest lampa Telaio z kolekcji BRITOP. Światło, które do tej pory rzeźbiło bryłę przestronnego wnętrza i nadawało mu oldschoolowego charakteru, było wyprowadzane albo z fabrycznych lamp z typowym okratowaniem, albo z ciężkich żyrandoli uzbrojonych w edisonowskie żarówki. Dziś BRITOP zaprasza użytkowników do dialogu i zabawy formą. Geometryczny stelaż lampy Telaio jest o wiele lżejszy, jego sylwetka bardziej elegancka, a charakter wyraźnie nawiązuje do osiągnięć sztuki współczesnej. Wykończona chromem lekka, geometryczna konstrukcja Telaio, która przekornie aż prosi się o abażur, ukazuje eleganckie żarówki. Ten świeży, przełamujący stereotypowe myślenie o wzornictwie industrialnym model, sprawdzi się zarówno we wnętrzach loftowych, wykończonych cegłą lub nagim betonem, jak i w bardziej tradycyjnych salonach, których właściciele marzą o nadaniu im nieco bardziej innowacyjnego charakteru.

Złagodzenie ascetycznych form urban industrial dokonało się poprzez sztukę. Okiełznany postindustrializm zaskakuje świeżością i lekkością, które z pewnością będą ożywiały najbardziej stylowe wnętrza i pobudzały wyobraźnię designerów w najbliższym sezonie.