Szklany klosz w roli głównej

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się klosze wykonane z przezroczystego lub matowego szkła. Bez wątpienia szklane klosze stanowią imponującą ozdobę lampy, jednak wielu użytkowników ma wątpliwości – czy za walorami wizualnymi idą też zalety praktyczne?

Lampy ze szklanym kloszem stanowią interesującą alternatywę dla tradycyjnych abażurów wykonanych z półtransparentnego lub nieprzepuszczającego światła materiału. I choć decyzja o zamontowaniu tego rodzaju oświetlenia może wydawać się ryzykowna, przezroczysty szklany klosz ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać.

Dla kogo lampa o szklanym kloszu?

Transparentny abażur sprawdzi się zwłaszcza jako funkcjonalna ozdoba kuchni. Szklany klosz, w który wyposażona jest wisząca lampa, umożliwia bowiem równomierną dystrybucję miękkiego światła, natomiast otwór u dołu pozwala na przepływ silniejszego stożka światła i skoncentrowanie go na blacie roboczym. Niekwestionowaną zaletą lamp o szklanych kloszach jest także ich dyskretna estetyka: dzięki niej „wtapiają się” w otoczenie, dzięki czemu znakomicie podkreślają charakter wnętrza utrzymanego w np. zdecydowanych kolorach. Ich subtelny design harmonizuje zwłaszcza z pomieszczeniami niewielkimi, gdyż smukła linia lampy i przezroczysty klosz nie przytłaczają go i nie pomniejszają optycznie. Przezroczystych kloszy nie poleca się natomiast do pokoju dziecięcego ze względu na fakt, iż źródło światła osłonięte wyłącznie szkłem może okazać się dla oczu dziecka zbyt intensywny.

Nova iluminacja

Lampy o szklanych kloszach mają tę zaletę, że współgrają z niemal wszystkimi stylami wnętrz. Oferując neutralny, zrównoważony design, nie zaburzają harmonii pomieszczenia. Przykładem takiej uniwersalnej lampy może być Nova – transparentna propozycja od firmy BRITOP Lighting. Delikatny kształt szklanego klosza kojarzy się z kształtami przedmiotów gospodarstwa domowego i harmonizuje z atmosferą jadalni bądź salonu połączonego z kuchnią.

W zależności od zapotrzebowania, możemy zdecydować się na pojedynczy punkt świetlny osłonięty bardziej okrągłym, podłużnym bądź walcowatym kloszem lub też wybrać model z trzema różnymi kloszami. Polecamy także zastosowanie kilku pojedynczych zwisów z serii Nova w jednym miejscu a tym samym zaaranżowanie wnętrza wg własnego niepowtarzalnego pomysłu. Chromowany podsufitek nadaje całości elegancji, a w połączeniu np. z marmurowymi elementami wystroju wnętrza, wpisuje się w popularną obecnie chłodną wersję stylu Scandi Chic. Dodatkową zaletą szklanych kloszy modelu Nova jest możliwość wyeksponowania ozdobnej żarówki: edisonowskiej LED, w stylistyce standardowej lub retro, bądź delikatnie mlecznej, dającej stonowane światło. Nova posiada uniwersalny gwint E27.

Odpowiednio dobrana lampa decyduje o charakterze pomieszczenia: modeluje wnętrza ukrywając ich słabsze strony i uwypuklając zalety. Spośród wielu modeli dostępnych na rynku, lampy BRITOP Lighting ze szklanym kloszem są jednymi z najciekawszych propozycji tego sezonu i z pewnością stanowią opcję wartą rozważenia.